دکتر علیرضا پیمان چشم پزشک فلوشیپ قرنیه دانشیار دانشگاه

 

جراحی برای اصلاح عیب انکساری:

مطالبی که در این بخش هستند فقط راهنمایی های کلی برای مراجعین دکتر علیرضا پیمان هستند. ممکن است با توجه به شرایط هر شخص و یا نظر پزشک معالج روشهای درمانی متفاوت باشند.

توضیحاتی در مورد عمل های PRK ، KLEx-SmartSight-SMILE ، FemtoLASIK ، لازک و لنزهای داخل چشمی:

در عملهای جراحی قرنیه مانند اسمایل، فمتولیزیک و PRK، عیب انکساری چشم (نزدیک بینی و آستیگماتیسم) با تغییر انحنای قرنیه به کمک دستگاه لیزر اصلاح میشود. هدف از این عمل بهبود دید بدون استفاده عینک است. اگر شرایط قرنیه برای جراحی مناسب نباشد یا مقدار عیب انکساری بیش از حد بالا باشد امکان گذاشتن لنز داخل چشمی مانند ICL یا Artiflex بررسی میشود. در موارد خاصی ممکن است جراحی آب مروارید برای اصلاح شماره چشم انجام شود. تصویربرداری قرنیه و معاینه کامل چشم پزشکی و بینایی سنجی برای مشخص شدن نوع و امکان انجام جراحی ضروری است.

کسانی که نزدیک بین هستند و شماره چشم منفی دارند معمولا به شکل غیر عادی دید نزدیک خوبی دارند. با انجام عمل و اصلاح شماره چشم، با هدف اصلاح دید دور، وقتی نتیجه عمل کاملا مطلوب باشد توقع داریم در شرایط طبیعی، دید دور بهتر و دید نزدیک تا حدی بدتر شود. در افراد نرمال و چشم سالم، با افزایش سن به تدریج دید نزدیک کاهش خواهد یافت و بعد از سن چهل سالگی برای دید دقیق در فاصله نزدیک با شروع علایم پیرچشمی نیاز به استفاده از عینک مطالعه خواهد بود.

 

انتخاب روش جراحی:

-روشهای جراحی PRK یا LASIK و SMILE در شماره های پایین و متوسط نزدیک بینی، از نظر نتیجه نهایی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند. در عمل PRK انجام جراحی ساده‌تر است و مقاومت بیومکانیکی قرنیه کمتر مختل می‌شود ولی بعد از عمل زمان بهبود دید طولانی‌تر خواهد بود و تا شش ماه بعد از عمل PRK شخص باید از عینک آفتابی و کلاه نقاب دار یا نقاب برای محافظت در برابر نور ماورا بنفش خورشید استفاده کند. در جراحی Femto-LASIK عمل در دو مرحله با برداشتن یک لایه نازک از قرنیه، انجام لیزر و باز گرداندن لایه به جای خود انجام می‌شود و مزیت اصلی این عمل بهبود سریعتر بینایی است. در جراحی SMILE که به نامهای SmartSight یا KLEx هم شناخته میشود، بخشی از قرنیه که با لیزر بسیار دقیق فمتوسکند جدا شده از یک برش کوچک لیزری از قرنیه خارج میشود. مزیت عمل اسمایل، بهبود سریعتر بینایی و حفظ بهتر قدرت بیومکانیک قرنیه نسبت به فمتولیزیک است و میتوان شماره های نسبتاً بالاتر را با روش اسمایل عمل کرد. به طور کلی در شماره های پایینتر یا برای اشخاصی که مشکوک به ایجاد قوز قرنیه بعد از عمل هستند عمل PRK توصیه می‌شود و در شماره های بالاتر به شرط ضخامت کافی قرنیه، میتوان عمل فمتولیزیک یا SMILE را پیشنهاد داد.

عمل لازک (LASEK) نوعی PRK است، که در حال حاضر کمتر مورد توجه جراحان قرنیه است و در‌واقع مزیت خاصی نسبت به عمل PRK معمولی ندارد.

PRK تمام لیزری یا trans-epithelial روشی برای انجام PRK است که لایه سطحی چشم با لیزر و بدون استفاده از دست برداشته میشود، روال بعد از عمل جراحی در این عمل تفاوتی با PRK معمولی ندارد ولی انجام جراحی نسبتاً راحتتر است. روش PRK ترانس اپیتلیال در بیماران با ضخامت مناسب قرنیه و با عیب انکساری نزدیک بینی بیش از سه دیوپتر میتواند مناسب باشد. در این روش نامنظمی های سطح چشم ممکن است بهتر اصلاح شود.

در جراحی لیزر اکسایمر Topoguided ، اصلاح ناهمواری سطح چشم بر اساس اندازه‌گیری توپوگرافی قرنیه خود بیمار انجام میشود. این روش جراحی بیشتر برای کسانیکه سابقه جراحی قبلی در قرنیه داشته‌اند انجام می‌شود (مانند سابقه RK یا پیوند قرنیه و سابقه جراحی ترمیم پارگی قرنیه) و در موارد خاص ممکن است برای بیماران کراتوکونوس خفیف که قبلاً تحت CXL قرار گرفته‌اند نیز قابل انجام باشد. در این روش، آستیگماتیسم نامنظم سطح قرنیه تا حدی اصلاح می‌شود ولی نتیجه نهایی عمل کمتر قابل پیش‌بینی است.

در هیچکدام از روشهای جراحی امکان تضمین صد در صد نتیجه وجود ندارد، امکان باقی ماندن بخشی از عیب انکساری یا برگشت شماره در بعضی موارد وجود دارد. بعد از عمل خشکی چشم، و کاهش دید در تاریکی ممکن است در برخی از کسانیکه تحت جراحی قرار گرفته‌اند ایجاد شود. احتمال ایجاد عوارض شدید مانند عفونت قرنیه و قوز قرنیه بعد از عمل نیز به ندرت وجود دارد.

- لنزهای داخل چشمی: معمولاً برای شماره های بالاتر نزدیک بینی گذاشته میشوند. در مواردی که به علت کم بودن ضخامت قرنیه، شک به کراتوکونوس، و یا بالا بودن شماره چشم، انجام جراحی قرنیه مثل لیزیک یا PRK ، امکانپذیر نباشد و یا ریسک بالایی داشته باشد، اگر معاینات چشم طبیعی باشند و فضای کافی در بخش جلوی چشم وجود داشته باشد میتوان از لنزهای داخل چشمی برای اصلاح دید استفاده کرد. مزیت اصلی این لنزها امکان اصلاح شماره های بالا بدون جراحی قرنیه است. در هر نوبت عمل، فقط یک چشم عمل می‌شود و برای دو چشم دوبار باید عمل جراحی داخل چشمی انجام شود. هزینه جراحی گذاشتن لنز بیشتر از عمل لیزیک است. ممکن است آماده شدن سفارش لنز چند ماه طول بکشد. برای مواردی که آستیگماتیسم قابل توجه باشد، از لنزهای توریک که استیگماتیسم را هم اصلاح میکنند میتوان استفاده کرد. ممکن است مقدار کمی از عیب انکساری و آستیگماتیسم بعد از عمل باقی بماند که اگر باعث کاهش دید نشود نیاز به اقدام خاصی نیست و در مواردی انجام PRK میتواند شماره باقی‌مانده را اصلاح کند.

در هیچ روش جراحی امکان تضمین صد در صد نتیجه وجود ندارد، امکان باقی ماندن بخشی از عیب انکساری و آستیگماتیسم در بعضی موارد وجود دارد. بعد از عمل در تاریکی ممکن است پخش نور ایجاد شود و رانندگی در شب دشوار باشد. احتمال ایجاد عوارض شدید مانند عفونت داخل چشم، یا آب مروارید بعد از عمل نیز به ندرت وجود دارد.

- جراحی آب مروارید برای اصلاح شماره: اگر شخصی آب مروارید داشته باشد، انجام جراحی آب مروارید و گذاشتن لنز داخل چشمی، باعث اصلاح شماره چشم میشود. معمولاً هدف، اصلاح دید دور است و در صورتی که دید دور کاملاً اصلاح شود معمولاً برای دید نزدیک نیاز به استفاده از عینک مطالعه خواهد بود. برای مواردی که آستیگماتیسم قرنیه قابل توجه باشد، از لنزهای توریک که استیگماتیسم را هم اصلاح میکنند میتوان استفاده کرد. ممکن است مقدار کمی از عیب انکساری و آستیگماتیسم بعد از عمل باقی بماند. اگر شرایط مناسب باشد، در مواردی میتوان از لنزهای چند کانونی یا Multifocal برای بهبود دید همزمان نزدیک و دور استفاده کرد. مزیت لنزهای چند کانونی بهتر بودن نسبی دید نزدیک است، ولی کیفیت دید به طور کلی ممکن است کمی کاهش یابد و به‌خصوص در تاریکی هاله یا حلقه هایی اطراف نقاط نورانی دیده شوند. رانندگی در تاریکی ممکن است دشوار باشد و برای مطالعه متون با خط ریز باز نیاز به استفاده از عینک مطالعه باشد.

گاهی در کسانی که آب مروارید کمی دارند یا هنوز آب مروارید ندارند نیز ممکن است جراحی آب مروارید صرفاً برای اصلاح شماره چشم انجام شود. این عمل در سن بالای 40 سال و برای بیماران با شماره چشم مثبت یا دوربینی انجام میشود.

در هیچ روش جراحی امکان تضمین صد در صد نتیجه وجود ندارد، امکان باقی ماندن بخشی از عیب انکساری و آستیگماتیسم در بعضی موارد وجود دارد. بعد از عمل ممکن است بهبود دید به اندازه‌ای که توقع دارید نباشد و برای دید دور یا نزدیک نیاز به عینک داشته باشید. احتمال ایجاد عوارض شدید مانند عفونت داخل چشم، یا جابجایی لنز، یا نیاز به عمل جراحی مجدد به علت مشکلات شبکیه یا موارد دیگرنیز بعد از عمل به ندرت وجود دارد.

---------------------------------------------------

عینک724

عینک آفتابی تایید شده برای محافظت بعد از عمل

-------------------- 

روش دریافت نوبت


---------------------------------------------------------------
دکتر علیرضا پیمان
چشم پزشک فلوشیپ قرنیه دانشیار دانشگاه


 Dr. Alireza Peyman